Ból pleców to jeden z głównych powodów wizyt u lekarza i nieobecności w pracy. Najnowsze doniesienia opublikowane w piśmie „Annals of Internal Medicine” skupiają się na porównaniu skuteczności jogi i fizjoterapii w leczeniu przeciążeniowych bólów kręgosłupa.
Większość Amerykanów miała objawy bólów pleców co najmniej raz w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Cierpiące osoby coraz częściej szukają pomocy w gabinetach fizjoterapeutów i na kursach jogi – stąd pomysł tamtejszych badaczy, by porównać ze sobą dwie metody.
Badania obejmowały grupę 320 dorosłych osób z niespecyficznym bólem pleców trwającym 12 tygodni lub dłużej i średnią intensywnością tego bólu równą 4 w skali 0-10 lub wyższą. Według statystyk większość pacjentów z przewlekłym bólem okolicy lędźwiowej ma tzw. niespecyficzną postać bólu, co oznacza, że lekarze nie znaleźli u nich żadnego określonego anatomicznego źródła dolegliwości.
Uczestnicy w wieku od 18 do 64 lat byli losowo zaliczani do jednej z trzech grup. Pierwsza grupa uczęszczała co tydzień na 75-minutowe zajęcia z hatha-jogi każdego tygodnia. Trenowała też w domu według zaleceń osób prowadzących klasę. Druga grupa brała udział w indywidualnych sesjach z fizjoterapeutą, również odbywających się raz w tygodniu. Uczestnicy wykonywali też ćwiczenia w domu. Trzecia grupa dostała edukacyjny podręcznik do samodzielnego radzenia sobie z bólami pleców oraz co trzy tygodnie internetowy biuletyn z ważnymi informacjami, które należało zapamiętać z każdego rozdziału podręcznika.
Po analizie danych okazało się, że zarówno grupa ćwicząca jogę, jak i ta wykonująca polecenia fizjoterapeuty uzyskała podobne wyniki – pisze Gazeta Wyborcza. Ból pleców u tych osób zmniejszył się lub całkowicie ustąpił. Tak dobrych rezultatów nie osiągnęły osoby, które do pomocy miały tylko podręcznik.
Badania uczonych wpisują się w nowe zalecenia opublikowane na początku 2017 r. przez American College of Physicians, które oficjalnie zmieniło swoje wytyczne dotyczące bólu dolnej części pleców. Według nowych wytycznych najgorsze, co może pacjent zrobić, kiedy odczuwa takie dolegliwości, to siedzieć lub leżeć, by „nie pogorszyć swojego stanu” i brać leki przeciwbólowe, czekając, aż przejdzie. Zatem nawet jeśli nas boli – trzeba się ruszać.
Więcej: www.wyborcza.pl
Dodaj komentarz