Eksperyment na myszach pokazał, że alkohol wywołuje uszkodzenia w genach komórek macierzystych i w ten sposób może powodować nowotwory. Ryzykują wszyscy, a najbardziej te osoby, u których słabo działa system rozkładania alkoholu.
Uważa się, że alkohol powoduje siedem rodzajów raka – jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, piersi, wątroby i jelit.
Aby dokładniej zbadać, dlaczego etanol tak działa, zespół z brytyjskiego MRC Laboratory of Molecular Biology podawał rozcieńczony alkohol myszom i analizował uszkodzenia genetyczne w komórkach macierzystych krwi gryzoni.
Dla systemu genetycznego toksyczny jest aldehyd octowy – związek, który w organizmie powstaje z alkoholu. Nowe badanie opisane w magazynie „Nature” pokazało, że w obserwowanych komórkach powodował on uszkodzenia chromosomów (struktury, w które zwinięte jest DNA) a przez to trwale zmieniał genetyczną sekwencję.
To groźne zjawisko, ponieważ niektóre nowotwory powstają właśnie w wyniku uszkodzeń komórek macierzystych.
Brytyjscy naukowcy zwrócili uwagę, że miliony ludzi na świecie, szczególnie w Południowo-Wschodniej Azji nie ma odpowiednich enzymów, które unieszkodliwiają aldehyd octowy, albo ich enzymy źle działają – pisze PAP Nauka w Polsce.
W przeprowadzonym eksperymencie u myszy bez głównego odtruwającego enzymu powstawało cztery razy więcej uszkodzeń DNA niż u zwierząt z prawidłowo działającym systemem. A i temu niestety nie udaje im się wyeliminować uszkodzenia i w komórkach pozostają mutacje, z których część może być groźna.
W Wielkiej Brytanii alkohol przyczynia się do powstania 12 tys. przypadków nowotworów rocznie.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
Dodaj komentarz