choroby układu krążenia

Często występujące choroby układu krążenia — czy można im zapobiegać?

Opublikowano: 3 października 2023

Choroby cywilizacyjne nie tylko wpływają na komfort codziennego życia, ale przyczyniają się także do przedwczesnego zgonu. Szczególnie niepokojące są dane dotyczące schorzeń układu krążenia, gdyż stanowią one najczęstszą przyczynę śmierci wśród Polaków. Warto jednak wiedzieć, że ryzyko ich wystąpienie można znacznie zmniejszyć, stosując odpowiednią dietę i prowadząc zdrowy stylu życia. Przeczytaj ten artykuł do końca, by zdobyć podstawowe informacje o rozpoznaniu i profilaktyce chorób układu krążenia.

Nadciśnienie tętnicze

Rozpoznaje się je w sytuacji, gdy wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego utrzymują się ponad ustaloną normę. Wartości powyżej 140/90 mmHg świadczą o podwyższonym ciśnieniu, jednak diagnozę stawia się dopiero po kilkukrotnym wykonaniu pomiarów w odstępie czasu. Lekarze alarmują, ponieważ nadciśnienie długo nie daje objawów, ale nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań. Nasz niepokój powinny wzbudzić zawroty głowy, szumy uszne, czy zaburzenia widzenia. Jednak nie warto czekać z badaniem na pojawienie się niepokojących symptomów. Dlatego nawet osoby zdrowe, powinny regularnie kontrolować swoje ciśnienie krwi. Tym bardziej że jest to badanie nieinwazyjne, które można wykonać samodzielnie w domu.

Miażdżyca

W przebiegu tej choroby pojawiają się tzw. blaszki miażdżycowe, które powstają ze złogów lipidowych. Osiadają one po wewnętrznej stronie ścian naczyń krwionośnych, powodując zmniejszenie światła naczyń, co w konsekwencji utrudnia przepływ krwi. Może to doprowadzić do niedokrwienia narządów wewnętrznych, zawału serca czy udaru mózgu. Wczesne wykrycie choroby umożliwia skuteczne leczenie i uniknięcie niebezpiecznych powikłań. Zmiany miażdżycowe można wykryć w badaniu obrazowym, jakim jest USG Doppler. W rozpoznaniu wykorzystuje się także badania laboratoryjne, przede wszystkim lipidogram, ale także badanie poziomu CRP, czy fibrynogenu, gdyż pozwalają wykryć stan zapalny w organizmie, który występuje w przebiegu miażdżycy.

Niewydolność serca

O niewydolności serca można mówić w przypadku, gdy mięsień sercowy nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do narządów wewnętrznych. Wraz z nią nie jest dostarczana odpowiednia poziom tlenu oraz substancji odżywczych, co upośledza metabolizm tkanek i narządów. W takiej sytuacji u osoby chorej pojawiają się najczęściej duszności, ogólne osłabienie i zmniejszona tolerancja wysiłku. Mogą pojawić się także obrzęki kostek kończyn dolnych czy nocne duszności. Przyczyną niewydolności często jest zawał serca czy nadciśnienie tętnicze. W diagnostyce schorzenia wykorzystuje się elektrokardiogram, czyli EKG. Dokonuje się także pomiaru ciśnienia tętniczego, a także przeprowadza badania laboratoryjne krwi i moczu.

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa, potocznie zwana wieńcówka, to nic innego jak choroba niedokrwienna serca. Składa się na nią zespół objawów, spowodowanych niedostarczeniem odpowiedniej ilości tlenu i substancji odżywczych do kardiomiocytów, czyli komórek mięśnia. Niemal zawsze przyczyną schorzenia są zmiany miażdżycowe upośledzające prawidłowy przepływ krwi. U chorych pojawia się charakterystyczny przeszywający, uciskający, dławiący ból zlokalizowany za mostkiem. Utrudnia oddychanie i często promieniuje do lewej kończyny górnej. Trwa około kilku minut i nasila się w momencie zwiększonej aktywności. Do rozpoznania choroby wieńcowej niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu oraz badania przedmiotowego. Wykonuje się także badania krwi, EKG, koronarografię oraz RTG klatki piersiowej.

Profilaktyka chorób układu krążenia

Zdrowy styl życia znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, a także jest nieodłącznym elementem skutecznego leczenia. Postawą jest dobrze zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce. Powinny znaleźć się w niej także produkty pełnoziarniste oraz chudy nabiał. Warto ograniczyć spożycie mięsa i wybierać drób zamiast mięsa czerwonego. Należy regularnie spożywać ryby, które są bogatym źródłem kwasów omega-3.

Należy unikać produktów obfitych w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz zawierających dużą ilość cukru. Zdrowym źródłem tłuszczy mogą być oleje roślinne czy orzechy. Warto także zredukować spożycie soli. Nie należy spożywać więcej niż 5 g, co stanowi jedną łyżeczkę. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie oraz bezwzględna rezygnacja z używek, takich jak alkohol czy papierosy.

Do swojej rutyny należy wprowadzić aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności, która powinna trwać minimum 30 minut każdego dnia. Ważne jest także, aby kontrolować ciśnienie tętnicze oraz stężenie cholesterolu. Kluczowe jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz obwodu pasa mieszczącego się w granicach normy. U mężczyzn powinien on wynosić mniej niż 94 o kobiet mniej niż 80 cm, ponieważ tłuszcz brzuszny zdecydowanie zwiększa ryzyko występowania chorób układu krążenia.

Czynnikiem, którego nie można bagatelizować, jest stres. W miarę możliwości należy go ograniczyć lub wprowadzić do swojego życia techniki relaksacyjne, pozwalające sobie z nim radzić. Nie powinno się także bagatelizować roli snu w regeneracji organizmu. Dlatego zaleca się przesypiać minimum 7 godzin na dobę. Oczywiście nie należy zapominać także o regularnych badaniach profilaktycznych oraz wizytach u lekarza specjalisty, który pomoże wykryć schorzenie na wczesnym etapie.

Artykuł powstał we współpracy z kardiologkielce.com.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nerwoból
Na naszym blogu sygnalizowaliśmy już występowanie nerwobólów...
Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji, znane również jako impotencja, to proble...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...