wypadanie włosów

Przyczyny wypadania włosów. Jak temu zapobiegać?

Opublikowano: 12 kwietnia 2023

Każdego dnia człowiek gubi od 50 do 150 włosów. Jest to zupełnie naturalne zjawisko i nie powinno nas niepokoić. W miejscu włosów, które wypadły, wyrastają bowiem nowe. Czasami zdarza się jednak, że włosy wypadają w bardzo dużych ilościach. Wtedy należy udać się do lekarza specjalisty, aby zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie.

Budowa włosa

Włos to zrogowaciały wytwór naskórka. Jest on zbudowany z twardego, białka fibrylarnego, tak zwanej keratyny, wytwarzanego przez keratynocyty. Włosy należą do przydatków skóry, podobnie jak gruczoły łojowe. Każdy włos składa się z części zewnętrznej, jak również tej ukrytej w skórze. Część zewnętrzna zwana jest łodygą, natomiast w skórze znajduje się korzeń włosa, osadzony w mieszku włosowym oraz zakończony opuszką, tak zwaną cebulą włosa.

Niepokojące objawy wypadania włosów

Kiedy należy się zaniepokoić, że włosy wypadają w nadmiernych ilościach? Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy zauważymy więcej włosów w wannie lub kabinie prysznicowej, łysienie plackowate na głowie, włosy na poduszce, pojawienie się przedziałku na głowie itp. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas posiada inny rodzaj włosów, ich strukturę, gęstość itd. To czynniki bardzo ważne podczas diagnozowania problemu wypadania włosów.

Przyczyny wypadania włosów

Można wyróżnić wiele przyczyn wypadania włosów. Bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza u lekarza specjalisty. Do częstych przyczyn należą m.in. choroby zakaźne, zaburzenia jedzenia (anoreksja, bulimia), przyjmowanie niektórych lekarstw. Wzmożone wypadanie włosów mogą powodować również takie czynniki, jak nieodpowiednia pielęgnacja, zaburzenia hormonalne, stres, antykoncepcja, menopauza, chemioterapia, grzybica skóry głowy. Należy pamiętać, że na to zjawisko składa się wiele czynników, często niezależnych od nas.

Do częstych przyczyn wypadania włosów można zaliczyć też boreliozę oraz Hashimoto. Borelioza to choroba, która atakuje układ nerwowy. Z kolei Hashimoto sprawia, że łysienie powodowane jest upośledzeniem mieszków włosowych i słabym ukrwieniem skóry głowy. Dlatego tak ważna jest wizyta u specjalisty w celu właściwego zdiagnozowania problemu oraz podjęcia odpowiedniego leczenia.

Łysienie androgenowe – co to takiego?

Łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne. Stanowi ono aż 95 proc. wszystkich przypadków łysienia. Zazwyczaj dotyka ok. 80 proc. mężczyzn oraz 41 proc. kobiet. Jest to najpowszechniejszy rodzaj łysienia, związany z uwarunkowaną genetycznie aktywnością enzymu alfa-reduktazy. Jest on obecny w mieszku włosowym i przetwarza testosteron. Ten z kolei jest odpowiada za miniaturyzację mieszka włosowego. Właśnie wtedy dochodzi do znacznego skrócenia fazy wzrostu włosa.

Sposoby na wypadanie włosów

Należy pamiętać, że w przypadku nadmiernego wypada włosów konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Do podstawowych metod, które zapobiegają wypadaniu włosów, zaliczamy odpowiednią suplementację, masaże głowy, specjalistyczne szampony i odżywki do włosów, środki farmaceutyczne, a także odpowiednio dobrane zabiegi.

Bardzo ważna jest również zbilansowana dieta, zawierająca m.in.: biotynę (nabiał, jaja, soja, wątróbka), witaminę E (tłuste ryby, orzechy, pestki), witamina B (orzechy, banany, brokuły, ryby), witaminę A1 (szpinak, pomidory, morele, dynia, śliwki, marchew, wątróbka, masło, mleko krowie, tłuste ryby).

Witamina B5 wzmacnia włosy, nadaje im elastyczność, zapobiega łamaniu, przyspiesza ich wzrost. Witamina E nawilża włosy i usprawnia pracę naczyń krwionośnych skóry głowy, co z kolei przyczynia się do lepszego wchłaniania substancji odżywczych. Witamina A1 oprócz tego, że działa na włosy wzmacniająco, zapobiega ich kruchości. Z kolei biotyna odpowiada za wzrost włosa, poprawę gęstości oraz wzmocnienie jego struktury.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nerwoból
Na naszym blogu sygnalizowaliśmy już występowanie nerwobólów...
Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji, znane również jako impotencja, to proble...
wypełniacz na bazie hydroksyapatytu wapnia
Radiesse 1,5 ml to innowacyjny wypełniacz na bazie hydroksya...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...