nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu. Przyczyny, rodzaje i leczenie

Opublikowano: 21 lutego 2023
Problem nietrzymania moczu dotyczy wielu kobiet. Wbrew powszechnym opiniom zmagają się z nim nie tylko panie po 50 roku życia. Trudności tego typu mogą pojawić się w każdym wieku, skutecznie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Na szczęście dostępne są skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu. Jak je rozpoznać? Do jakiego lekarza udać się, gdy zauważymy u siebie niepokojące symptomy? 

Nietrzymanie moczu objawia się niekontrolowanym wyciekiem, który może mieć różne przyczyny i występować w różnych sytuacjach. Najczęściej dochodzi do niego podczas kaszlu, kichania, wysiłku fizycznego, ale niektóre pacjentki skarżą się na to, że problem występuje również w spoczynku, a nawet podczas snu. Nietrzymanie moczu może wpływać znacząco na jakość życia pacjentów, powodując nie tylko dyskomfort fizyczny, ale także ograniczając ich aktywność społeczną i emocjonalną.

W artykule tym omówimy przyczyny i rodzaje nietrzymania moczu, jak również dostępne metody leczenia i sposoby radzenia sobie z tym problemem. Mamy nadzieję, że dzięki temu zwiększymy świadomość tego problemu oraz ułatwimy pacjentkom znalezienie odpowiedniego sposobu leczenia i tym samym poprawę ich jakości życia.

Nietrzymanie moczu – skąd się bierze? Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu może być wynikiem wielu różnych procesów zachodzących w organizmie. Najczęściej za pojawienie się tego problemu odpowiadają następujące czynniki:
  • osłabienie tzw. mięśni Kegla (dlatego tak ważne są profilaktyczne ćwiczenia mięśni dna miednicy);
  • dysfunkcje układu moczowego;
  • nadmierne obciążanie mięśni kegla (np. u osób otyłych lub kobiet w ciąży);
  • skutki uboczne przyjmowania leków diuretycznych;
  • powtarzające się zaparcia;
  • urazy układu nerwowego (przede wszystkim rdzenia kręgowego);
  • zaburzenia pracy układu hormonalnego (np. te towarzyszące menopauzie).

Naglące i wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz mieszane nietrzymanie moczu 

Objawy nietrzymania moczu mogą obejmować różne problemy dotyczące pęcherza, cewki moczowej i mięśni kegla. Konkretne symptomy różnią się w zależności od budowy fizjologicznej oraz tego, czy mówi o naglącym czy wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Te drugie objawia się przede wszystkim:
  • brak parcia na pęcherz moczowy,
  • brak nasilonej potrzeby oddawania moczu o zwykłych porach,
  • popuszczanie moczu podczas uprawiania sportu lub pracy fizycznej,
  • popuszczanie moczu przy kaszlu lub kichaniu,
  • popuszczanie moczu podczas śmiania się.
Drugim rodzajem jest naglące nietrzymanie moczu. Polega na odczuwaniu nagłej i silnej potrzeby oddania moczu, którą trudno jest zatrzymać. Osoby z tym rodzajem nietrzymania moczu często nie są w stanie dotrzeć na czas do toalety, co prowadzi do mimowolnego wycieku moczu. Najczęstsze przyczyny naglącego nietrzymania moczu to zaburzenia neurologiczne, choroby dróg moczowych, osłabienie mięśni dna miednicy oraz spożywanie dużych ilości kofeiny, alkoholu lub innych substancji przyspieszających działanie układu moczowego.

Dolegliwości pęcherza moczowego. Gdzie zgłosić się przy nietrzymaniu moczu?

Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu swoje pierwsze kroki powinny skierować do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ten wstępnie oceni przyczyny problemu i skieruje pacjentkę do odpowiedniego specjalisty lub zaleci leczenie. Z wizytą u lekarza nie należy zwlekać – współczesna medycyna dysponuje środkami umożliwiającymi szybką poprawę jakości życia. 

Wysiłkowe i naglące nietrzymanie moczu. Jak przebiega leczenie nietrzymania moczu?

Jedną z najważniejszych metod leczenia nietrzymania moczu są ćwiczenia mięśni Kegla (fizjoterapia). Są one znane również jako mięśnie dna miednicy i odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego oraz satysfakcję seksualną. Ćwiczenia mogą odbywać się zarówno poprzez regularne, rytmiczne zaciskanie mięśni, jak i z użyciem dedykowanych akcesoriów takich jak kulki i piłeczki umieszczane w pochwie. Dla zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa terapię należy skonsultować z lekarzem. 
W przypadku naglącego nietrzymania moczu stosuje się farmakoterapię, która polega na przyjmowaniu leków zmniejszających aktywność pęcherza i zwiększających jego pojemność. W niektórych przypadkach, gdy przyczyną nietrzymania moczu są zaburzenia anatomiczne, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. W niektórych przypadkach skuteczna okazuje się też terapia behawioralna. Dla poprawy komfortu codziennego życia do czego, aż odczujemy efekty wdrożonego leczenia, warto sięgnąć po wkładki higieniczne. Zapobiegną one pojawianiu się plam na odzieży i zapobiegną podrażnieniom w miejscach intymnych. 

Zmagasz się z nietrzymaniem moczu? Nie czekaj – działaj

Z problemem nietrzymania moczu zmaga się wiele kobiet. Może on pojawić się w każdym wieku. Odpowiadają za niego różne przyczyny – np. osłabienie mięśni dna miednicy, zbyt wysoka masa ciała lub schorzenia dotykające pęcherz moczowy. Na szczęście współczesna medycyna jest w stanie skutecznie leczyć nietrzymanie moczu, dzięki czemu pacjentki mogą żyć w stu procentach normalnie.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką TENA

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nerwoból
Na naszym blogu sygnalizowaliśmy już występowanie nerwobólów...
Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji, znane również jako impotencja, to proble...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...