Bezrobocie w Polsce od dłuższego czasu pozostaje na zaskakująco niskim poziomie. Rynek pracownika wymusza na firmach podwyższanie wynagrodzeń, a także kuszenie potencjalnych pracowników benefitami pozapłacowymi. Jak aktualnie wygląda rynek pracy w Łodzi? Które zawody i profesje są poszukiwane przez przedsiębiorców?
Łódź jako miasto o bogatej przeszłości fabrykanckiej, zwłaszcza w dziedzinie włókienniczej i filmowej, choć dziś prezentuje zupełnie inne oblicze, wciąż jest atrakcyjnym miejscem do życia i kształtowania kariery zawodowej. Ulokowanie miasta w centralnej części Polski, ze znakomitymi połączeniami z innymi dużymi miastami, nie tylko Warszawą, ale również Berlinem, daje ogromne możliwości rozwoju przedsiębiorcom. Nie bez powodu powstają tu duże centra logistyczne i magazyny. Wraz z rozwojem infrastruktury i napływem kapitału miasto daje szansę na zatrudnienie w bardzo wielu sektorach gospodarki. Branża IT, start upy, biznes związany z budową i wynajmowaniem nieruchomości, prace związane z logistyką, dystrybucją i handlem – to tylko część możliwości.
Jakich pracowników szukają łódzkie firmy? Jak wynika z ogólnodostępnych informacji gromadzonych przez urzędy pracy, ale też z raportów, duże zapotrzebowanie będzie przede wszystkim na specjalistów z branży IT. Programiści i administratorzy baz danych są niezbędni do prawidłowego utrzymania infrastruktury sieciowej – nie tylko w jednostkach administracji rządowej, ale też w prywatnych firmach. Pośród specjalistów, którzy nie będą mieli podstaw do strachu o brak zatrudnienia bez wątpienia należą też lekarze różnych specjalizacji, a także pielęgniarki i opiekunowie osób starszych. Wiążę się to z procesem starzenia się społeczeństwa. Dużo rozpoczętych budów sprzyja zatrudnianiu murarzy, stolarzy, cieśli szalunkowych, spawaczy, hydraulików i pomocników. Inwestorzy wciąż mają w planach wznoszenie nowych obiektów – zarówno tych o charakterze mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Nie zabraknie też wakatów, jeśli chodzi o kierowców autobusów, samochodów ciężarowych, ale też nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. Wiąże się to z dużą liczbą centrów logistycznych, hal magazynowych i przeładunkowych, które są ulokowane w Łodzi i okolicach.
Bez wątpienia proste zawody, takie jak sprzątacze i sprzątaczki czy osoby opiekujące się dziećmi będą potrzebne do prawidłowego funkcjonowania lokalnej gospodarki. Branża gastronomiczna i hotelarska wciąż poszukują świeżej krwi do pracy. Kucharze, kelnerzy i kelnerki, ale też pomoce kuchenne, sprzątaczki i recepcjonistki – każdy z przedstawicieli tych zawodów może zacząć się rozglądać za ogłoszeniami, których na pewno nie brakuje.
Podsumowując, Łódź jako centralnie ulokowane miasto w Polsce i prężnie rozwijająca się metropolia stanowi ważny punkt na gospodarczej mapie kraju. Przedstawiciele wielu zawodów i profesji mogą poszukać tu szczęścia i życiowej stabilizacji.
Dodaj komentarz