Cukrzyca

Jak żyć z cukrzycą?

Opublikowano: 22 lipca 2021

Cukrzyca jest jedną ze współczesnych chorób cywilizacyjnych, które bardzo szybko rozpowszechniają się na całym świecie.  To choroba przewlekła i nieuleczalna. Występuje w dwóch formach:

  • Cukrzyca typu pierwszego – jest to choroba autoimmunologiczna, w której komórki z układu odpornościowego atakują komórki trzustki. W wyniku tego organizm nie jest w stanie samodzielnie produkować insuliny, potrzebnej do prawidłowego metabolizmu.
  • Cukrzyca typu drugiego to choroba, na której rozwój mają wpływ czynniki genetyczne i niehigieniczny tryb życia. Do rozwoju cukrzycy przyczynia się otyłość, a zwłaszcza brzuszna, a także niska aktywność fizyczna, nadciśnienie tętnicze i nieprawidłowa dieta.

Jak cukrzyca wpływa na zdrowie?

Niewłaściwie leczona cukrzyca jest przyczyną wielu innych chorób, takich jak ślepota, niewydolność nerek, zawały serca, udary mózgu. Może również prowadzić do amputacji kończyn dolnych i wielu innych schorzeń.  Choć jest to choroba, z którą można żyć i którą można opanować – pod warunkiem, że przestrzega się kilku zasad.

Organizm daje sygnały, które powinny zaniepokoić każdego cukrzyka. Są to wzmożone pragnienie, senność i zmęczenie, napady głodu, problemy z widzeniem, częste oddawanie moczu, kołatanie serca. Objawy te świadczą o przecukrzeniu, które może prowadzić do zapaści i ataku serca, albo o niedocukrzeniu, mogącego  doprowadzić do śpiączki lub utraty przytomności. Dlatego należy przede wszystkim kontrolować poziom cukru za pomocą gleukometru. Pomiary powinny odbywać się przed jedzeniem albo przed podaniem insuliny, a także około dwie godziny po posiłku.

Jak cukrzyca wpływa na psychikę?

Osoby chore na cukrzycę to często osoby, które mają depresję. Może być ona zarówno przyczyną jak i skutkiem cukrzycy. Chorzy mają wtedy duże problemy ze stosowaniem się do zaleceń lekarza odnośnie diety czy trybu życia, nie są w stanie kontrolować choroby. Ludzie ci często mają niskie poczucie wartości, czują się nieprzystosowani do życia. Odczuwają lęk przed codziennymi wydarzeniami i problemami, które napotykają na drodze. Najczęściej są wiecznie podenerwowani, mają problem ze snem, nie mają poczucia stabilności i kontroli własnego życia.

Jak walczyć z cukrzycą?

Każda osoba chora na cukrzycę powinna przestrzegać zaleceń diabetologa odnośnie przyjmowania leków i insuliny. Każdego lekarza, którego się odwiedza, trzeba informować o tym, że jest się cukrzykiem i jakie lekarstwa się zażywa.  Ale najważniejsza w walce z cukrzycą jest odpowiednia dieta oraz codzienna dawka ruchu.

Powinno wyrzucić się z diety wszystkie produkty z wysokim indeksem glikemicznym, takie jak białe pieczywo, słodycze, napoje gazowane, miód. Zalecane są nierozgotowane kasze, ryż brązowy, kefiry i jogurty naturalne, orzechy, nasiona i pestki. Istotne jest, aby dokładnie sprawdzać indeks glikemiczny, ponieważ bardzo często pozory mylą. Przykładem takie rzeczy jak arbuz, dynia, rzepa czy płatki owsiane błyskawiczne. Choć są one niskokaloryczne, to mają wysoki indeks glikemiczny i są niewskazane.

Dla cukrzyków polecane są natomiast chude ryby, chude mięso, wędliny drobiowe oraz wołowina. Do tego dużo wody do picia – najlepiej niegazowanej. Posiłki osoby chorej na cukrzycę powinny być częste i regularne.

Kolejnym krokiem w walce z cukrzycą jest aktywność fizyczna. Ruch dobrze wpływa na przyswajanie insuliny przez organizm oraz na ogólny metabolizm, pomaga w stanach depresyjnych i w walce z nadwagą.  Jednak uwaga – nie każdy rodzaj ruchu jest wskazany dla cukrzyków, dlatego każda formę aktywności dobrze jest omówić z lekarzem.

Bardzo ważne jest też utrzymanie odpowiedniej higieny. Dotyczy to głównie higieny stóp, które są bardzo narażone na złe działanie cukru we krwi, czyli na pojawienie się tzw. stopy cukrzycowej. Wszystkie zabiegi higieniczne należy wykonywać codziennie – po myciu trzeba starannie osuszać stopy, a zwłaszcza przestrzeń pomiędzy palcami. Paznokcie obcinać prosto, tak aby nie wrastały. Wskazane jest używanie odpowiednich kremów nawilżających z witaminami oraz noszenie bawełnianych skarpetek. Nie powinno się chodzić boso, a obuwie powinno być miękkie i wygodne.

E. TUR

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nerwoból
Na naszym blogu sygnalizowaliśmy już występowanie nerwobólów...
Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji, znane również jako impotencja, to proble...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...