Stres to dolegliwość, która dotyka obecnie prawie każdego. Dotyczy zarówno kwestii zawodowych jak i wielu aspektów życia prywatnego. W jaki sposób eliminować z życia ten bardzo negatywny czynnik, który prowadzi do poważnych chorób? Jak postępować, by skutecznie wykluczyć go z naszego życia? Jak sobie z nim radzić? Mamy na to kilka sposobów.
Stres coraz częściej zaczyna być nazywany chorobą cywilizacyjną. Od zawsze obecny w życiu każdego człowieka. Ostatnio jednak coraz częściej przybierając różne formy. Często dotyka także dzieci, nie tylko osoby dorosłe. Do czynników, które w znaczny sposób przyczyniają się do postępowania tej choroby cywilizacyjnej można zaliczyć: czynniki środowiskowe oraz fizjologiczne. Fizjologiczne takie jak: używki (narkotyki, alkohol), niewłaściwa dieta, urazy, zranienia, oparzenia, nowotwory, zmęczenie organizmu, brak snu, itp. Do czynników środowiskowych z kolei zalicza się między innymi: nieodpowiednie odżywianie, brak ruchu, złe relacje z otoczeniem, strach, smutek, gniew, lęk, nadmiar obowiązków, itp.
Do najczęściej spotykanych objawów stresu można zaliczyć: chroniczne zmęczenie, problemy z oddychaniem, problemy z zasypianiem, częste bóle głowy, migrena, zaburzona perystaltyka jelit (biegunki, zaparcia), wzrost ciśnienia krwi i ciepłoty ciała, dreszcze, drętwienie kończyn i okolic twarzy, spadek ciśnienia krwi i obniżenie ciepłoty ciała, zasłabnięcia, astma oskrzelowa, anoreksja. Zaburzenia jelitowo – żołądkowe. Warto podkreślić, że objawów tych nie należy bagatelizować i powinno się z tym udać do specjalisty.
Stres jest nieodłącznym elementem w życiu każdego człowieka. Czasami bywa motywujący. Wtedy przyczynia się do mobilizacji a także koncentruje energię podczas ważnych zadań i wydarzeń w życiu. Są to jednak pojedyncze przypadki i aby ustrzec się wielu chorób należy z nim walczyć. Stres negatywny nazywany jest także dystresem, czyli rodzajem stresu, który negatywnie wpływa zarówno na zdrowie fizyczne jak i zdrowie psychiczne. Co więcej hamuje koncentrację, kreatywność a także blokuje możliwość kreatywnego, twórczego myślenia. W rezultacie zaś prowadzi do poważnych chorób.
Jest kilka sposobów na to, aby zredukować stres chociaż w pewnym zakresie. Należą do nich między innymi: medytacja, joga, odpowiednia ilość snu, ciepła kąpiel aktywność fizyczna, unikanie używek takich jak alkohol czy papierosy, unikanie picia kawy popołudniu oraz wieczorem, hobby. Wszystko w zależności od tego co lubimy robić. Sposoby te na pewno w znaczący sposób redukują stres. Sposobem, o którym warto wspomnieć jest także regularne zażywanie odpowiednio dobranych dla naszego organizmu suplementów.
Sposoby te coraz częściej uznawane są za bardzo skuteczne podczas walki ze stresem. W sytuacjach, które wywołują u nas stres bardzo często zapominamy o prawidłowym oddechu. Nabieramy wtedy powietrze w sposób nieregularny w nieodpowiednich odstępach czasu. Wtedy z znaczący sposób pogarsza się nasze samopoczucie. Opanowanie negatywnych emocji możliwe jest dzięki opanowaniu specjalnych technik oddechowych, zalicza się do nich medytacja. Z kolei jako skutecznym sposobem na ukojenie nerwów i oczyszczenie umysłu jest joga.
Bardzo istotna podczas walki ze stresem jest kwestia właściwej ilości snu. Należy zwracać na to uwagę , ponieważ w życiu każdego człowieka regeneracja odgrywa bardzo ważną rolę. W zdrowym ciele, zdrowy duch. Dlatego też powinniśmy pamiętać o regularnym uprawianiu sportu. Wszelkie ćwiczenia fizyczne pomagają pozbyć się negatywnych emocji, zmniejszyć uczucie stresu, co w rezultacie przyczynia się do jego redukcji.
Na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oprócz aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu bardzo duży wpływ ma odżywianie i suplementacja. Nie należy zapominać o tej kwestii i każdego dnia spożywać warzywa a także owoce. Wiele osób w walce ze stresem, na poprawę humoru wybiera tabliczkę czekolady. Zamiast tego warto zjeść między innymi: orzechy włoskie, jaja, seler naciowy, ziemniaki, pomarańcze, czarną porzeczkę, fasolkę, itp. Dieta ta powinna zawierać również magnez, który jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jeśli brakuje tego pierwiastka w diecie, należy go suplementować.
Karolina Solińska
Dodaj komentarz