Leczenie alkoholizmu

Pomoc osobie uzależnionej od alkoholu – jak ją uzyskać?

Opublikowano: 13 kwietnia 2021

Alkoholizm oznacza wielki dramat całej rodziny, który zazwyczaj odbywa się w czterech ścianach naszych domów. To jak wielki wpływ na funkcjonowanie rodziny ma problem alkoholowy jej członka, uświadamia fakt, że większość osób, które na co dzień żyją z alkoholikiem, przejawia symptomy osoby współuzależnionej. Jak pomóc alkoholikowi w sytuacji, gdy samemu potrzebuje się pomocy i wsparcia terapeutycznego?

Jak rozpoznać czy osoba jest uzależniona od alkoholu?

Choć wydaje nam się, że dostrzeżenie, że osoba nam bliska ma problem z alkoholem, jest banalnie proste, prawdą jest, że alkoholizm to choroba iluzji, w której osoba uzależniona do perfekcji opanowuje sposoby na ukrycie skali problemu. Picie w ukryciu, chowanie alkoholu, szukanie okazji do sięgnięcia po alkohol (picie jako nagroda, picie na pocieszenie po trudnym dniu itp.), upijanie się i nieznanie umiaru w spożywaniu alkoholu to tylko kilka symptomów, że osoba nam bliska ma problem alkoholowy. Każda rozmowa z alkoholikiem kończy się zaprzeczeniem, a nawet agresją. Nie wiemy jak uświadomić alkoholikowi, że jest alkoholikiem i gdzie szukać sposobu do nakłonienia go do leczenia.

Jak dotrzeć do alkoholika? Jak rozpocząć rozmowę?

Oczywiście warto próbować samemu przeprowadzić taką rozmowę, lecz bez odpowiedniego wsparcia i przygotowania możemy nie odnieść upragnionego sukcesu.  Problem alkoholizmu w rodzinie zazwyczaj budzi wiele trudnych do nazwania emocji: złości, lęku, a nawet strachu przed człowiekiem, który będąc w ciągu alkoholowym, staje się nam obcy. W tak skrajnych sytuacjach, bez względu na to jak jesteśmy zdeterminowani, warto szukać wsparcia u specjalisty – psychoterapeuty lub psychologa rodzinnego. Taka osoba uświadomi nam, jak powinna wyglądać przykładowa rozmowa z alkoholikiem.

Alkoholizm – jak pomóc osobie uzależnionej? Terapia wstrząsowa dla alkoholika.

Skuteczną pomocą  rodzinom oraz związkom, które zostały dotknięte chorobą alkoholową, może okazać się terapia wstrząsowa dla alkoholika, która polega na zorganizowaniu neutralnego spotkania z psychologiem, najbliższymi oraz osobą uzależnioną. Ważne, aby alkoholik nie domyślał się, czego będzie dotyczyć spotkanie i nie mógł się do rozmowy przygotować. Pomocne w interwencji jest rzeczowe i konkretne przeprowadzenie rozmowy z alkoholikiem, wolne od agresji, wzajemnych oskarżeń czy lęku. Celem rozmowy jest zobrazowanie skali problemu, poparte faktami, które zaskoczą osobę uzależnioną. Pomoc dla alkoholików zorganizowana przez ich rodzinę oraz psychologa polega na uświadomieniu sobie jaki wpływ na nich i ich bliskich ma alkohol, oraz skłonienie ich do rozpoczęcia terapii.

Co zrobić z alkoholikiem, kiedy pierwsza próba pomocy okazała się nieskuteczna?

Interwencja w wielu przypadkach to skuteczna forma pomocy, lecz zdarza się, że osoba uzależniona reaguje na nią agresją lub wycofaniem. W takim przypadku zaleca się rodzinie podjęcie bardziej drastycznych kroków – żądaniem rozwodu, separacją czy wyprowadzką. Takie środki należy podjąć jeśli osoba uzależniona bywa agresywna, nie chce się leczyć, a jej nałóg wpływa destrukcyjnie na całą rodzinę. Warto wspomnieć, że nigdy nie należy straszyć alkoholika rozwodem czy rozstaniem, jeśli nie mamy zamiaru spełnić naszych postanowień. Jeśli osoba uzależniona czuje, że to jedynie „czcze gadanie” nie będzie miała motywacji do zmian.

Koszty leczenia alkoholizmu w Warszawie.

Już na etapie interwencji warto wiedzieć, gdzie można odbyć leczenie, a także ile ono kosztuje. Osoba uzależniona sama rzadko kiedy jest w stanie podjąć decyzje dotyczące sposobu i miejsca leczenia, dlatego ten obowiązek najczęściej spoczywa na rodzinie. Warto dowiedzieć się, na czym polega farmakologiczne leczenie uzależnień, które w Warszawie można odbyć w renomowanej placówce Insertmed.

Leczenie alkoholizmu w gabinecie lub domu pacjenta trwa kilka miesięcy, a kuracja farmakologiczna bywa bardzo skuteczna jeśli alkoholik wyrazi zgodę na leczenie oraz terapię psychologiczną. Jeśli chcesz poznać szczegóły leczenia alkoholizmu w Insertmed – zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij ten post:



  • Ośrodek Arka pisze:

    Chowanie alkoholu, picie w ukryciu, nieznanie umiaru, szukanie okazji po jego sięgnięcie to tylko kilka symptomów, po których można poznać alkoholika. Po przedstawieniu jemu tych oznak, z pewnością będzie on znacząco zaprzeczał czy wręcz zareaguje on agresją. Dlatego tak ważna jest świadomość swojej choroby, dzięki czemu łatwiej będzie również rozpocząć terapię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nerwoból
Na naszym blogu sygnalizowaliśmy już występowanie nerwobólów...
Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji, znane również jako impotencja, to proble...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
alkomat samochodowy
Wakacje to czas, kiedy wielu...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...