Męska depresja

Męska depresja – jak z nią walczyć?

Opublikowano: 16 lutego 2021

Mężczyźni znacznie rzadziej zwierzają się ze swoich problemów oraz zmartwień. Nie oznacza to, że z niczym się nie borykają. Męska depresja istnieje i stanowi poważne zagrożenie. W jaki sposób powinno się z nią walczyć?

Męska depresja to nie „chwilowe przygnębienie”

Każdy człowiek ma w życiu gorsze chwile. Czasami z powodu różnych zdarzeniem potrafimy tygodniami chodzić przybici. To jednak nie musi oznaczać, że chorujemy na depresję.

Jeśli przez długi czas czujemy się nieszczęśliwi, a do tego towarzyszą nam silnie pesymistyczne nastroje, wówczas w naszej głowie powinna się zapalić lampka ostrzegawcza. Męska depresja to mniejsza radość z życia, brak koncentracji, w skrajnych przypadkach nawet myśli samobójcze. Często oprócz stanów psychicznych zauważyć możemy również objawy fizyczne – zmęczenie, problemy z zasypianiem, zaburzenia erekcji, chudnięcie. Są to problemy, których nie powinno się bagatelizować.

Niestety, mężczyźni często nie są świadomi tego, że powinni szukać pomocy. Męska depresja to temat, o którym nie mówi się zbyt wiele. W dalszym ciągu u wielu osób panuje przekonanie, że mężczyzna musi być silny psychicznie i radzić sobie z wszelkimi napotkanymi trudnościami. A tak przecież nie jest.

Czy męska depresja różni się od kobieciej?

Naukowcy nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy mężczyźni w inny sposób przechodzą przez depresję. Da się jednak wyszczególnić powody, dla których czasem w nią popadają.

Panowie statystycznie czują większą od kobiet presję na osiągnięcie sukcesu. Gdy nie udaje im się osiągnąć takiej kariery zawodowej, jaką sobie zaplanowali, wówczas zaczyna im to mocno ciążyć. Ponadto męska depresja jest trudniejsza do zdiagnozowania, ponieważ mężczyźni nie lubią się przyznawać do tego, że jest im ciężko. Specjaliści mogą pomóc osobom dotkniętym tym problemem, muszą być jednak one gotowe na podjęcie współpracy.

Jak wynika z badań, mężczyźni częściej od kobiet popadają w gniew czy irytację. Z natury są także bardziej wybuchowi. Te cechy utrudniają panowanie nad sobą i kontrolę swoim emocji.

Kolejną złą rzeczą jest sposób odreagowania. Niektórzy faktycznie próbują pomóc sobie poprzez sport czy spotkania ze znajomymi. Niestety, często złe stany psychiczne nakłaniają mężczyzn do sięgania po używki, które mogą przerodzić się w trwałe uzależnienia. To naturalnie wzmaga problemy natury psychicznej oraz doprowadza do jeszcze większego pogorszenia stanu zdrowia.

Męska depresja – jak pomóc?

Przede wszystkim powinniśmy chcieć pomóc sami sobie. Jeśli od dłuższego czasu czujesz się źle, nie zaniedbuj swojego zdrowia fizycznego. Nie musisz odwiedzać siłowni czy uprawiać sportu. Spacery czy jazda na rowerze również będą w porządku. To ważne, aby nasz organizm był w dobrej formie. Istotna jest również dobra dieta oraz wystrzeganie się alkoholu. Gdy mamy gorszy okres ważne jest doprowadzenie do jak najszybszej poprawy naszego samopoczucia.

Być może na twój stan psychiczny ma wpływ praca lub złe relacje z bliskimi. Jeśli nasz problem jest poważny, warto zaangażować w niego specjalistę. Korzystanie z usług psychiatry czy psychologa nie jest niczym złym, a może pomóc nam w wyjściu na prostą. Równie istotne jest przeprowadzenie szczerej rozmowy z naszymi najbliższymi i zwierzenie im się z naszych problemów.

W celu uzyskania pomocy specjalistycznej powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Omówi on z tobą dalsze kroki, będzie również zobowiązany do zachowania poufności.

Warto skorzystać ze wsparcia specjalisty. Depresja jest niezwykle uciążliwą chorobą, która może mieć wpływ na całe nasze życie. Z tego powodu przezwyciężenie jej samemu również nie należy do najłatwiejszych wyzwań. Z tego powodu należy docenić każde wsparcie i nie bać się stawić czoła problemom.

Najpierw jednak należy przyznać się przed samym sobą do tego, że problem faktycznie istnieje. To pierwszy, ale niezwykle ważny krok.

Andrzej Dworzański

Tagi: ,

Udostępnij ten post:



  • Bartek pisze:

    Moja dziewczyna namówiła mnie na spotkanie z psychoterapeutą i towarzyszyła w drodze na pierwszą terapię w Psychologgii na Chmielnej. Cieszę się, że okazała mi wsparcie. Nie poddała się, mimo, że byłem w okropnym stanie i sam nie potrafiłem sobie pomóc. Psychoterapia prowadzona przez doświadczonego specjalistę jest kluczem do wyleczenia depresji. Nie warto zwlekać, wstydzić się, czy przekonywać samego siebie, że to tylko obniżony nastrój – psychoterapia naprawdę może pomóc.

  • Marlemka pisze:

    Tak – mój mąż walczy z depresją od dwóch lat – straszna choroba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nerwoból
Na naszym blogu sygnalizowaliśmy już występowanie nerwobólów...
Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji, znane również jako impotencja, to proble...
jazda na rowerze
Jazda na rowerze to jedna z najbardziej dostępnych i popular...
dbanie o zdrowie
Dbanie o zdrowie jest kluczowe dla długiego i szczęśliwego ż...
zdrowy styl życia
Czy prowadzenie zdrowego stylu życia w dużym mieście jest tr...