kontuzja

Jak wrócić do formy po kontuzji?

Opublikowano: 14 stycznia 2021

Kontuzja może przydarzyć się każdemu – zarówno amatorom, jak i zawodowym sportowcom. Czasami wystarczy chwila nieuwagi lub nieodpowiednia rozgrzewka, by zostać wykluczonym z treningów na dłuższy czas. Zobacz, jak wrócić do formy po kontuzji.

Powrót do treningów po kontuzji

Powrót do treningów po kontuzji powinien przebiegać stopniowo. Nie można stawiać sobie zbyt wysokich wymagań – takie działanie wpływa niekorzystnie na układ ruchu i przyczynia się do odnowienia kontuzji lub powstania nowego urazu. Konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość i stopniowe przygotowywanie organizmu do powrotu do uprawiania sportu.

Warto pamiętać, że podczas uprawiania sportu w kontuzjowanej kończynie może pojawić się ból – nawet gdy nie występuje podczas wykonywania codziennych czynności. W takiej sytuacji można sięgnąć po lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, np. Ketonal. Ulgę przyniesie także zimny okład. Konieczne jest także przerwanie treningu i zmniejszenie intensywności ćwiczeń podczas podejmowania kolejnej próby powrotu do sportu po kontuzji.

Powrót do treningów po kontuzji powinien wiązać się także ze zmianą diety. Należy zapewnić organizmowi odpowiednią podaż energii, a także pokryć jego dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu – w zależności od intensywności i rodzaju wysiłku konieczne jest wypicie nawet 2 litrów wody dodatkowo.

Jak ćwiczyć po kontuzji?

Ćwiczenia po kontuzji nie powinny być zbyt intensywne, aby nie doprowadzić do nadmiernego przeciążenia stawów, wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości bólowych oraz powstania nowego urazu. Trening musi trwać krótko i być stopniowo wydłużany z każdym kolejnym razem. Należy go przerwać, gdy wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy. Zalecane jest, aby na początku ćwiczyć maksymalnie 2 razy w tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko zależy od rodzaju kontuzji oraz tego, jak długo trwała przerwa w uprawianiu sportu. Powrót do pełnej sprawności może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Trening (nie tylko po kontuzji) powinien rozpocząć się od rozgrzewki. Gdy mięśnie są dobrze rozgrzane, zmniejsza się ryzyko urazu. Ponadto organizm przygotowuje się do wysiłku fizycznego. Bardzo ważne jest, aby ćwiczenia zakończyć rozciąganiem. Takie działanie pozwala skurczonym podczas wysiłku mięśniom powrócić do stanu pierwotnego. Trzeba pamiętać, że zarówno brak rozgrzewki, jak i rozciągania zwiększa ryzyko kontuzji.

Czy warto skorzystać z pomocy trenera personalnego?

Wiele osób zastanawia się, czy po kontuzji warto skorzystać z pomocy trenera personalnego. Jest to dobry pomysł zarówno w przypadku amatorów, jak i zawodowców. Doświadczony specjalista oceni możliwości organizmu oraz aktualny stan zdrowia i na ich podstawie wybierze odpowiedni zestaw ćwiczeń. Ponadto doradzi, skoryguje błędnie wykonywane ćwiczenia i odpowiednio zmotywuje. Trener może także opracować miesięczny plan treningowy, dzięki któremu możliwy będzie stopniowy powrót do pełnej sprawności.

Udostępnij ten post:



  • Blog Ozonee pisze:

    Obecnie powrót do formy po kontuzji jest bardzo utrudniony, ale z pomocą trenera myślę że będzie o wiele łatwiej – wskazówki, które podsunie, na pewno nie przyczynią się do pogłębienia urazu 🙂

  • Blog Ozonee pisze:

    Aga

  • Michał Polniak pisze:

    Wspomniano bardzo ważny aspekt treningu, czyli rozgrzewkę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat, jak ułożyć odpowiednią rozgrzewkę, zajrzyj tutaj:
    corazlepszytrening.pl/rozgrzewka/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nerwoból
Na naszym blogu sygnalizowaliśmy już występowanie nerwobólów...
Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji, znane również jako impotencja, to proble...
namiot na biwak
Wypoczynek na biwaku wciąż cieszy się wielką popular...
festiwal biegowy
Rośnie liczba zawodników zarejestrowanych na Festiwal Biegow...
rower miejski
Rowery miejskie to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy sz...