Syrop klonowy wspiera serce i układ odpornościowy. Ma również właściwości przeciwutleniające. Dzięki temu skutecznie chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Naturalne słodziki są świetną alternatywą dla cukru stołowego. Wiele osób lubi słodzić miodem. Jednak syrop klonowy jest lepszą opcją, biorąc pod uwagę to, że zawiera mniej kalorii.
Jedna 60 ml (¼ szklanki) porcja syropu klonowego zawiera 72% dziennego zapotrzebowania na mangan, 27% ryboflawiny, 17% miedzi i 6% wapnia. Stanowi też dobre źródło potasu, sodu i cynku. Co ważne, w jednej takiej porcji znajduje się 72,8 mg polifenoli.
Zawiera wiele przeciwutleniaczy. Warto pamiętać, że zwalczają one wolne rodniki. Jeśli chcesz uzyskać maksymalne korzyści przeciwutleniające, wybierz najciemniejszą wersję syropu klonowego. Znajduje się w nim m.in.:
Przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne chronią przed chorobami przewlekłymi. Zmniejszają też ryzyko Alzheimera, raka i osteoporozy. Związki przeciwutleniające (fenole) chronią przed cukrzycą, ponieważ hamują enzymy, które uczestniczą w konwersji węglowodanów w cukier.
Dobry syrop klonowy jest w 100% naturalny, czysty i organiczny. Nie ma w nim barwników, sztucznych aromatów i konserwantów.
Zamień niezdrowy cukier rafinowany na czysty syrop klonowy. Pomaga uspokoić żołądek. Zapobiega też gazom i wzdęciom.
Ze względu na wysoki poziom manganu syrop klonowy doskonale nadaje się do naprawy mięśni i tkanek. Wzmacnia też kości.
Co ważne, nie tylko możesz go jeść, ale również stosować bezpośrednio na twarz. Chroni przed agresorami środowiskowymi. Dzięki niemu skóra będzie piękna i młoda. Możesz przygotować następującą maseczkę:
Obficie nakładaj maseczkę na twarz i pozostaw na 20 minut. Następnie dokładnie ją spłucz.
Wybierając syrop klonowy, zastanów się, do czego chcesz go używać. Do lodów i naleśników potrzebujesz delikatnie aromatyzowanego, złocistego syropu. Z kolei do gofrów wybierz raczej ciemną wersję o intensywnym smaku. Doskonale sprawdzi się jako zamiennik sosu czekoladowego.
Syrop klonowy jest łatwo dostępny na całym świecie. Pamiętaj, by przed otwarciem przechowywać go w chłodnym, ciemnym miejscu. Natomiast po otwarciu trzymaj go w lodówce. Wyrzuć go, jeśli pojawi się na nim pleśń.
Głównym producentem syropu klonowego jest Kanada. Drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone. Na szczęście syrop klonowy możesz znaleźć w sklepach na całym świecie.
Syrop klonowy jest uniwersalny. Możesz go śmiało włączyć do różnych produktów. Dzięki niemu mięso, lody, wypieki i świeże owoce nabierają wyjątkowego smaku. Jest też popularnym dodatkiem do naleśników, gofrów i tostów.
Jeśli chcesz, możesz nim słodzić pieczoną fasolę, ciasto, chleb i muesli. Popularnie używa się jako słodzika do kawy lub herbaty. Niektórzy producenci wina stosują syrop klonowy zamiast miodu.
Syrop klonowy jest pyszny. Możesz go włączyć do diety na różne sposoby. Skrop nim naleśniki, użyj jako zamiennika cukru, dodaj łyżeczkę do koktajli. Świetnie sprawdzi się w pikantnych potrawach.
Pamiętaj, że chociaż syrop klonowy jest pełen przeciwutleniaczy, nadal jest źródłem cukru. Zawiera kalorie, dlatego stosuj go z umiarem. Ma jednak wiele korzyści zdrowotnych. Dlatego organizm nie traktuje go w ten sam sposób, jak rafinowaną sacharozę. Po prostu nie jedz go na pusty żołądek (lub za dużo na raz!) W ten sposób unikniesz skoku cukru.
Justyna Dereń
Dodaj komentarz