Coraz więcej osób starszych zdaje sobie sprawę z tego, że warto regularnie ćwiczyć. Ćwiczenia dają efekty podobne do rehabilitacji, a aktywność fizyczną zaleca się w każdym wieku. Widok seniora na siłowni również przestaje zadziwiać, a raczej wzbudza szacunek i uznanie. Organizowane są nawet zajęcia fitness dla seniorów, na których wywiązują się liczne znajomości i dzięki którym osoby starsze czują się znacznie lepiej w swoim ciele. Podeszły wiek nie stoi na przeszkodzie do zdrowego trybu życia. Nie trzeba od razu być mistrzem kulturystyki, wystarczy czerpać radość z aktywności fizycznej! Dlaczego warto ćwiczyć po 60-tce i jak robić to bezpiecznie i skutecznie?
Dzięki aktywności fizycznej przede wszystkim wzmocnisz przede wszystkim swoją kondycję psychiczną. Nie bez znaczenia dla zdrowia będzie, jeśli poczujesz się pewnie i swobodnie; będziesz mniej się zamartwiać swoim zdrowiem, co również jest istotne. Będziesz mieć też poczucie, że nie siedzisz w miejscu bezczynnie. Sport uprawia się nie tylko po to, by schudnąć, ale przede wszystkim dla przyjemności. Po drugie, będzie Ci łatwiej wykonywać codzienne obowiązki. Jeśli poprawisz swoją wydolność, przestanie Cię męczyć chodzenie po schodach, bez problemu pojedziesz do wnuków na rowerze i sam bez wysiłku doniesiesz zakupy do domu, nawet jeśli mieszkasz na czwartym piętrze. To tak, jakbyś był na rehabilitacji. Nie musisz zresztą być w tym wyzwaniu sam; na początku należy skonsultować się z trenerem personalnym, który znając Twoje przypadłości oceni, które ćwiczenia nadają się dla Ciebie najlepiej. Stopniowo będziesz wzmacniać swoje ciało, a może nawet uda Ci się zrzucić ewentualne zbędne kilogramy, wynikające ze zwolnionego mechanizmu w podeszłym wieku. Poza tym poprawi się Twoje krążenie, co jest świetną profilaktyką antyzawałową i antyudarową. To samo dotyczy układu oddechowego. A jeśli skorzystasz z zajęć grupowych, bez wątpienia uda Ci się nawiązać nowe znajomości.
Gimnastyka dla seniorów wygląda nieco inaczej niż ćwiczenia osób młodych, zwłaszcza jeśli przez długi czas nie uprawiałeś żadnego sportu. Na początku szczególnie istotne jest wzmocnienie kręgosłupa, a w dalszej kolejności poszczególnych partii mięśni. Ćwiczenia wykonuje się mniej intensywnie, ale szczególną uwagę zwraca się na ich poprawność. W podeszłym wieku trudniej jest doleczyć kontuzje i nierzadko są one bardziej dotkliwe, dlatego tak ważne jest ich unikanie, a to jest możliwe tylko, jeśli będziesz dbać o odpowiednią postawę podczas ćwiczeń. Najlepiej jest dlatego wykonywać je pod okiem trenera, który zwróci Ci uwagę na ewentualne błędy.
Poza tym ważne jest, by zwracać uwagę na sygnały płynące z własnego organizmu. Jeśli podczas ćwiczenia lub korzystania z jakiegoś urządzenia odczuwasz silny ból, przerwij ćwiczenie, bo najwyraźniej nie jest ono dla Ciebie odpowiednie i możesz wyrządzić sobie niepotrzebne szkody.
Co ważne, aby utrzymać aktywność fizyczną w podeszłym wieku nie trzeba wcale korzystać z profesjonalnej siłowni lub tworzyć własną w domu – dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z drabinki gimnastycznej (przykładowa oferta na stronie https://benchk.com/), bowiem ćwiczenia z jej wykorzystaniem nie dość że są bezpieczne, to dodatkowo drabinka gimnastyczna daje wiele możliwości treningowych. Dzięki niej możemy ćwiczyć wszystkie partie ciała, nie obciążając przy tym swoich mięśni i stawów. Ponadto sprzęt ten zajmuje niewiele miejsca i nie będzie wadził nawet w malutkim mieszkaniu.
Ciekawym rozwiązaniem, które cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, jest trening EMS, np. firmy BodyTec20. Różni się on od zwykłego treningu tym, że obejmuje elektrostymulację mięśni. Jest ona bezbolesna, ale powoduje realne korzyści. Dzięki niemu stymulowane są nawet głębokie części mięśni, co przekłada się na wydajność ćwiczeń i przyspiesza spalanie tłuszczu oraz wzmacnianie ciała. Trenerzy zajmujący się EMS często mają do czynienia z seniorami, dlatego wiedzą, jak taką osobę otoczyć wsparciem i jakie ćwiczenia będą dla niej dobre. Poza tym treningi są indywidualne, dzięki czemu trener poświęci Ci całą uwagę, a Ty nie będziesz czuł ewentualnego skrępowania. Takie treningi są też krótsze, a jednocześnie bardzo wydajne.
Połóż się na plecach i zegnij nogi w kolanach. Złącz stopy i kolana i przysuń stopy do pośladków. Wraz z wdechem podnieś lekko odcinek krzyżowy kręgosłupa, a wraz z wydechem obniż go, podnosząc przy tym kość ogonową. Powtórz ćwiczenie 10 razy. To ćwiczenie pozytywnie wpływa na stan kręgosłupa i łagodzi bóle w krzyżu.
Istnieją także ćwiczenia dla seniorów w pozycji siedzącej. Usiądź prosto na krześle i pilnuj tej pozycji. Podnieś lewą nogę i naciskaj dłonią na udo, by sprowokować napięcie. Następnie podnieś prawą nogę i powtórz ćwiczenie. Warto wykonać 10 powtórzeń. W ten sposób wzmacniasz mięśnie ud.
Takie ćwiczenie warto wykonać po każdym treningu. Połóż się na plecach i opuść ręce luźno wzdłuż ciała. Zegnij nogi tak, by utworzyły kąt prosty i bez odrywania barków przełóż je łagodnie na lewą stronę, a następnie przytrzymaj tak przez 10 sekund. Potem wróć do leżenia na płasko i tak samo przełóż nogi na prawą stronę. Powtórz ćwiczenie po 10 razy na każdą stronę.
Wykonywanie ćwiczeń przez nawet 30 minut dziennie wywiera realny i wymierny pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Na podstawie doświadczeń wielu seniorów możemy wywnioskować, że regularne ćwiczenie poprawiło ich kondycję i samopoczucie już w krótkim czasie. Warto więc uprawiać gimnastykę zarówno w celach zdrowotnych, jak i rekreacyjnych. Choć początki są trudne, łatwo można się przyzwyczaić; przekonaj się na własnej skórze, że sport to zdrowie!
Moja babcia często narzekała na plecy. Ale odkąd zaczęła ćwiczyć jest lepiej, a jeszcze bardziej sytuacje polepszyła zmiana materaca na piankowy, dlatego wszystkim polecam ten zestaw 🙂