Wielu właścicieli ogrodów zadaje pytanie: jak i kiedy najlepiej przycinać krzewy? To zależy między innymi od tego, z jaki gatunek roślin tworzy zieloną przestrzeń wokół domu i jak silne zagęszczenie krzewów chcemy uzyskać wiosną. Kolejnym problemem jest odwilż, która najczęściej zaczyna się pod koniec lutego i mocno niepokoi wielbicieli działek. Nie da się ukryć, że ogromne kałuże niszczą rośliny. Podpowiadamy jak w okresie odwilży ochronić ogród.
Temperatury dodatnie powodują szybkie topnienie śniegu, a nagromadzona woda nie ma gdzie wsiąkać, bo gleba głębiej jest nadal zamarznięta. W takich miejscach rośliny niestety gniją z braku powietrza. Należy przede wszystkim usunąć nadmiar wody i to jak najszybciej. Jak to zrobić? Najprostszą metodą będzie wzruszenie zamarzniętego podłoża. Robimy to, nakłuwając trawnik widłami. Trzeba uważać, by nie zniszczyć korzeni roślin. Po wykonaniu nakłuć, należy delikatnie przeorać glebę i wyciągamy widły, trzymając je w tej samej pozycji. W ten sposób robimy kilka otworków w pionie i po skosie. Uwaga – nie przewracamy ziemi do góry nogami, taki chaos może zaszkodzić roślinom jeszcze bardziej niż roztopy.
W chwili, gdy skończą się mrozy, a w ogrodzie niepokoi nas zależały śnieg warto już wtedy pomyśleć o cięciu żywopłotów z krzewów iglastych, owocowych oraz tych kwitnących wiosną i latem. Wyjątkiem są tutaj gatunki, które zawiązują pąki kwiatowe w poprzednim sezonie, np. hortensje. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem cięcia, należy odczekać do momentu, gdy rośliny wygięte pod wpływem śniegu wrócą do normalnego kształtu. Jeśli chodzi o cięcia żywopłotu idealnym terminem jest na przełom marca i kwietnia. Wtedy dopiero rośliny rozpoczynają wzrost a pogoda jest ciepła i słoneczna.
Cięcie roślin jest pewnego rodzaju specjalistycznym zabiegiem, od tego zależy czy roślin w ogrodzie zostaną utrzymane w dobrej kondycji. O czym należy pamiętać, aby odpowiednio formować poszczególne gatunki? Wyróżniamy różnego rodzaju cięcia. Pierwszy z nich to cięcie prześwietlające, dzięki niemu światło może równomiernie docierać do wszystkich części rośliny. Kolejne to cięcie formujące, pozwalające uzyskać pożądany kształt naszej rośliny. Cięcie odmładzające, czyli takie które ma na celu usunięcie starych gałęzi i pędów. Dzięki niemu pobudzimy rośliny do wzrostu. I korygowanie, czyli poprawienie wcześniejszych błędów w formowaniu.
Zanim weźmiesz do ręki nożyce ręczne lub elektryczną przycinarkę dokładnie zmierz żywopłot i zaznacz odcinki, które chcesz przyciąć. Swoją pracę zacznij od boku żywopłotu, zawsze podstawa powinna być szersza od wierzchołku. Jeśli marzysz o bardziej oryginalnych kształtach potrzebny ci będzie szablon, który możesz zrobić sam, za pomocą zwykłego szarego kartonu. O estetycznym wyglądzie żywopłotu decydują równo przycięte wierzchołki, aby to osiągnąć należy wykorzystać sznurek i kijek, rozciągnij go, zamocuj, przywiązując do pędów i napręż. Teraz możesz zacząć równe ścinanie.
Wiktoria Dróżka
Dodaj komentarz