Wraz z wiekiem mięśnie stopniowo tracą swoją siłę, pojawiają się bóle zwyrodnieniowe oraz dolegliwości reumatyczne, które skutecznie utrudniają starszej osobie poruszanie się. Nieocenioną pomoc stanowi wtedy chodzik, znacząco ułatwiający chodzenie.
Przyjrzymy się najważniejszym cechom dobrego chodzika dla seniora oraz zastanowimy się, komu jeszcze mógłby się przydać ten sprzęt.
Niewątpliwie stabilność jest najważniejszą cechą dobrego chodzika dla osoby starszej. Sprzęt ten ma bowiem za zadanie stanowić podpórkę dla osoby, która ma problemy z ruchem, ale też z samym zachowaniem pozycji stojącej. Nie ma natomiast mowy o poczuciu bezpieczeństwa, jeśli chodzik się chwieje lub też porusza na boki. Dlatego właśnie polecamy wybór stalowego urządzenia od renomowanego producenta, aby mieć pewność solidnego wykonania konstrukcji. Chodzik powinien również posiadać masywne koła z blokadą.
Chodzik, nazywany również balkonikiem, to sprzęt, który nie pełni swojej funkcji, jeżeli nie zapewnia użytkownikowi komfortu. Rzecz w tym, że senior szybko zniechęci się do spacerów, jeżeli będą one oznaczały dla niego ból i niewygodę. Chodzik dla seniora powinien zatem być wyposażony w miękkie podpórki na przedramiona, które zapobiegną szybkiemu zmęczeniu rąk. Ponadto, warto również wybrać model chodzika z siedziskiem umożliwiającym odpoczynek. Rozwiązanie to pozwala korzystać z chodzika również poza domem, gdyż dzięki siedzisku senior zyskuje możliwość odpoczynku w czasie spaceru. Należy jednak pamiętać, iż chodziki dla seniorów są przystosowane głównie do użytku domowego. Korzystanie ze sprzętu również na zewnątrz jest możliwe, jednak tylko na płaskich powierzchniach.
Jeżeli chodzik ma być użyteczny, musi być dostosowany do gabarytów użytkownika. Dlatego też warto wybrać chodzik dla seniora z regulowaną wysokością oparcia jak i siedziska. Umożliwi to dostosowanie wysokości do wymiarów użytkownika, ale również pozwoli mu zmieniać pozycję w czasie użytkowania chodzika.
Dokonując zakupu chodzika dla osoby starszej, warto uwzględnić przestrzeń, w której będzie się poruszał senior. Rzecz w tym, iż w niewielkim mieszkaniu masywny chodzik będzie seniorowi bardziej przeszkadzał niż pomagał. Przejście z nim pomiędzy meblami czy wejście do ciasnej łazienki może być bowiem niemożliwe. Lepiej zatem wybrać dla seniora mniejszy i lekki chodzik. Ponadto, warto zwrócić uwagę, czy dany chodzik dla seniora to urządzenie składane. Złożenie sprzętu pozwala go wygodnie schować na czas, gdy nie jest przez nikogo użytkowany.
Zasadniczo chodziki to urządzenia przeznaczone głównie dla osób starszych. Niemniej jednak okazują się przydatne również osobom zdecydowanie młodszym, które np. są ograniczone ruchowo przez przebytą ostatnio operację np – endoproteza stawu biodrowego. Chodzik umożliwia im poruszanie się, będąc alternatywą dla kul lub wózka inwalidzkiego. Ponadto, chodzik wykorzystuje się również podczas procesu rehabilitacji. Umożliwia on pionizowanie pacjenta, który nie jest jeszcze w stanie stanąć na nogach o własnych siłach lub też pomaga przy ponownej nauce chodzenia pacjentom unieruchomionym przez dłuższy okres czasu.
Dodaj komentarz