Skutecznym sposobem na dokładne usunięcie pozostałości pestycydów z powierzchni owoców jest wymoczenie ich w roztworze sody oczyszczonej – twierdzą naukowcy z University of Massachusetts w USA. Swoją pracę opublikowali w piśmie „Journal of Agricultural and Food Chemistry”.
Jak wyjaśnia dr Lili He, główna autorka badania, standardową procedurą oczyszczania owoców z zanieczyszczeń jest mycie pod bieżącą wodą, jednak w przypadku niektórych środków ochrony roślin to nie wystarcza. “Część tego typu związków jest wchłaniana przez owoce i warzywa, co uniemożliwia ich usunięcie przy użyciu najpowszechniejszych metod oczyszczania” – czytamy w Gazecie Wyborczej.
W badaniu zespół Lili He analizował dwa typy pestycydów – tiabendazol (fungicyd, który potrafi przenikać przez skórkę owocu do jego wnętrza) oraz fosmet (związek owadobójczy). Do doświadczeń wykorzystano jabłka.
Naukowcy myli zanieczyszczone owoce czystą wodą z kranu, wodnym roztworem sody oczyszczonej (1 proc.) oraz środkiem wybielającym zatwierdzonym przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Jest on stosowany standardowo przez producentów owoców i warzyw, by usuwać z powierzchni zbiorów resztki pestycydów.
Roztwór sody oczyszczonej był najskuteczniejszy w zmniejszaniu ilości pestycydów zawartych w jabłkach. Po trwającej kilkanaście minut kąpieli usunięto 80 proc. tiabendazolu i 96 proc. fosmetu. Mycie jabłek wodą z kranu lub roztworem wybielacza (przez dwie minuty) było mniej skuteczne.
W 2009 r. w piśmie „Food Research International” pojawił się duży raport indyjskich uczonych, w którym ustalono,że zwykłe mycie np. jabłek pozwala na zmniejszenie organicznych związków fosforanu (wśród nich są m.in. lindan, heksachlorobenzen, pirymifos metylowy czy wreszcie cieszący się złą sławą DDT) tylko o 30 do 50 proc.
Najlepsza okazała się słona woda – roztwór 10-proc. roztwór chlorku.
Niektórzy zalecają mycie warzyw i owoców w obu wodach – zakwaszonej i zasolonej (najpierw w kwaśnej) przez dwie-trzy minuty. Potem zaś przepłukanie ich zwykłą zimną wodą.
Zgodnie z najnowszymi badaniami skuteczniejszą i wygodniejszą metodą oczyszczania owoców i warzyw jest użycie urządzeń wykorzystujących ozon i ultradźwięki. Wykorzystując te dwie technologie można w ciągu kilku minut automatycznie i bez wysiłku dokładnie oczyścić produkty spożywcze z pestycydów i innych zanieczyszczeń. Urządzenia takie jak myjka ozonowo ultradźwiękowa Milerd Detoxer pozwalają w warunkach domowych skutecznie i przede wszystkim dokładnie oczyszczać żywność.
Więcej: wyborcza.pl
Nie sądziłem, że roztwór sody oczyszczonej jest aż tak skuteczny w usuwaniu pestycydów.
Teraz z pewnością będę wykorzystywał go częściej 🙂