Pendrive to skromne, ale jakże przydające się w wielu sytuacjach urządzenie. Wydaje się, że jego zakup nie stanowi problemu, ale to tylko pozory.
Zanim zdecydujemy się na konkretny model, trzeba sprawdzić najważniejsze parametry. To właśnie o nich napiszemy w poniższym artykule.
Pendrive – zawsze pod ręką
Pendrive to niezwykle uniwersalne urządzenie, pozwalające najłatwiej, w najmniej bezproblemowy sposób przenieść nawet duże ilości dokumentów, bo dostępny jest w pojemności od kilku do kilkuset GB. Bardzo wygodny w użytkowaniu – większość modeli można przypiąć jak brelok do kluczy. Można go więc mieć zawsze przy sobie bez obaw, że gdzieś się zapodzieje. Warto jednocześnie zainwestować w porządny model, który jest nie tylko pojemny, ale i odporny na uszkodzenia. Zresztą, sprawdźmy konkretnie, na co zwracać uwagę przed zakupem!
Pojemność – jaka będzie optymalna?
Oczywiście to, ile zmieścimy danych na pendrivie, jest najważniejszym parametrem. Po to właśnie kupujemy to niepozorne urządzenie, aby przenosić na nim różne dokumenty – im zmieści się ich więcej, tym lepiej. Niedrogi zapewnia ledwie kilka GB pojemności, ale już droższy nawet kilkaset GB, na którym zmieścimy też większe pliki multimedialne czy zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Do dużych plików wybiera się często pendrivy 128 GB bądź 256 GB – warto zastanowić się, który z tych pojemnych pendrive’ów sprawdzi się w naszej sytuacji!
Prędkość transmisji danych
Od prędkości zależy nie tylko szybkość odczytu, ale i zapisu. Oczywiście, im nowszy standard (przykładowo USB 3.0 zamiast 2.0), tym szybsza transmisja danych. To szczególnie ważny parametry, gdy zapisujemy duże pliki, bo przy słabej prędkości, tempo ich zapisu będzie bardzo długie. Jeśli zaś używamy pendrive’a rzadko i przeważnie przenosimy zwykłe dokumenty, to nie ma co przejmować się tą kwestią.
Pendrive – w jakiej obudowie?
Jak wspomnieliśmy we wcześniejszym fragmencie, bardzo ważne jest też to, czy pendrive jest wykonany solidnie. Producenci na szczęście coraz częściej zwracają na to uwagę, oferując nie tylko plastikową obudowę, ale i aluminiową, czy nawet wodoodporną. Ten parametr również wiąże się z wyglądem pendrive’a, więc jeśli chcemy, aby jego prezencja była nienaganna, zapłacimy trochę więcej. Szczególnie gdy nasze urządzenie będzie miało wymyślny, oryginalny kształt.
Zabezpieczenia – czy są potrzebne?
Niektóre pendrive’y są specjalne zabezpieczone, na przykład wbudowanym antywirusem. Dzięki temu, nawet, gdy podłączamy go do nieznanego komputera, nie musimy się obawiać, że zostanie zarażony wirusem. Inną opcją jest pendrive z możliwością szyfrowania danych, a dla najbardziej przezornych polecane są modele z czytnikiem linii papilarnych.
Takie małe urządzenie, a tyle kwestii, które trzeba uwzględnić. Warto, bo dzięki nim mamy pewność, że dopasujemy idealny model, taki, który sprawdzi się w naszym przypadku. Większość urządzeń nie kosztuje dużo, więc do sporadycznego stosowania wystarcza zwykły pendrive – bez specjalnie dużej pojemności czy prędkości. W innych sytuacjach, gdy regularnie przenosimy dużą ilość różnych – także multimedialnych danych, warto pomyśleć o lepszym sprzęcie.
Dodaj komentarz