Wyniki naszej analizy są sprzeczne z powszechnie panującym przekonaniem, że suplementy diety z kwasami omega-3 chronią serce. Nie zauważyliśmy żadnych efektów ochronnych – stwierdził dr Lee Hooper z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, główny autor badań przeprowadzonych przez Cochrane Collaboration.
Cochrane Collaboration to niezależna międzynarodowa organizacja typu non-profit, której celem jest ułatwianie podejmowanie świadomych i trafnych decyzji dotyczących postępowania medycznego poprzez opracowywanie dowodów w oparciu o zasady medycyny opartej na faktach (EBM).
Jak opisuje interia.pl, uczeni z Cochrane przeanalizowali badania przeprowadzone na ponad 100 tys. osób i nie znaleźli żadnych dowodów potwierdzających dobroczynny wpływ suplementów diety zawierających kwasy omega-3 na ludzkie serce. Szanse na uzyskanie jakiejkolwiek korzyści zdrowotnej płynącej z przyjmowania kwasów w tej postaci wynoszą 1:1000.
Jednak eksperci nadal uważają, że włączenie tłustych ryb w dietę jest korzystne zarówno dla serca, jak i ogólnego stanu zdrowia. Zalecane jest spożywanie dwóch porcji ryb tygodniowo – z których jedną powinna być ryba tłusta, taka jak łosoś, tuńczyk czy makrela.
Więcej: www.interia.pl
Dodaj komentarz