bezdech chrapanie

Bezdech senny. Co należy o nim wiedzieć?

Opublikowano: 25 czerwca 2018

Bezdech senny – choć u wielu osób wciąż nie został zdiagnozowany – jest często występującą dolegliwością w naszym społeczeństwie. Jakie są rodzaje bezdechu? Do czego może prowadzić nieleczony bezdech senny?

Szacuje się, że bezdech senny może dotyczyć nawet co piątego dorosłego mężczyzny i blisko 5 proc. kobiet. Co istotne, objawy choroby – takie jak nagłe wybudzenia ze snu, głośne nieregularne chrapanie czy nasiloną senność w trakcie dnia – odczuwa tylko co piąty chory. Objawy choroby często bywają jednak przez chorych bagatelizowane. Tymczasem nieleczony bezdech może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia skutków.

Jakie są rodzaje bezdechu sennego?
Ze względu na czynniki wywołujące chorobę wyróżniamy trzy rodzaje bezdechu sennego. Są to obturacyjny bezdech senny (CZĘŚĆ), centralny bezdech senny (CSA) i mieszany bezdech senny.

Obturacyjny bezdech senny, zwany obwodowym, dotyczy 99 proc. pacjentów dotkniętych bezdechem. Charakteryzuje się on wielokrotnymi, powtarzającymi się epizodami ograniczenia lub zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe na skutek powstania przeszkody blokującej przepływ powietrza. Taką przeszkodą mogą być m.in. zbyt wiotkie mięśnie podniebienia, skrzywiona przegroda nosowa i polipy.

Centralny bezdech senny występuje z kolei wówczas, gdy mózg nie wysyła sygnału do mięśni oddechowych, przez co organizm nie podejmuje wysiłku by wziąć oddech. Bezdech mieszany zawiera elementy bezdechu obwodowego i centralnego.

Diagnostyka bezdechu sennego
Pacjenta z podejrzeniem bezdechu sennego kieruje się zazwyczaj do poradni zajmującej się zaburzeniami oddychania w trakcie snu. Na postawienie diagnozy pozwala badanie polisomnograficzne. Polisomnografia jest w stanie całkowicie wykluczyć lub potwierdzić diagnozę bezdechu.

Stopień zaawansowania schorzenia określa wskaźnik bezdechu – wskaźnik spłyceń oddechu – o nazwie AHI (Apnoe/Hypopnoe Index). Zakładając, że bezdech trwa co najmniej 10 sekund, liczy się ilość bezdechów w ciągu godziny snu. W przypadku 10 bezdechów na godzinę uzyskuje się wskaźnik wielkości 10.

Wynik od 0 do 5 nie świadczy o chorobie, wynik od 5 do 10 oznacza lekki stopień schorzenia, wynik od 10 do 20 świadczy o średnim stopniu, zaś liczba powyżej 20 bezdechów na godzinę oznacza ciężkie stadium choroby.

Leczenie bezdechu zapobiega wystąpieniu poważnych chorób
Jak widać, jeśli chodzi o bezdech diagnostyka bywa trudna. Warto jednak wykonać niezbędne badania by potwierdzić lub wykluczyć schorzenie. Badania kliniczne wykazały bowiem, że istnieje związek między występowaniem bezdechu sennego i takimi schorzeniami jak nadciśnienie, choroby serca, otyłość, a nawet atak serca czy udar.

Co więcej, bezdech senny może prowadzić m.in. do wypadków komunikacyjnych. Nadmierna senność cierpiącego na bezdech powoduje bowiem, że zasypia on w różnych sytuacjach – przed monitorem, w trakcie opieki nad dzieckiem, a także… za kierownicą.

Leczenie nie jest trudne. Urządzenia do leczenia bezdechu stają się bowiem coraz popularniejsze, a przez to – dostępniejsze. Jednym z ich producentów jest np. Philips Healthcare, a przykładową ofertę można zobaczyć TUTAJ.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
chrapanie
Chrapanie czasami nie jest jedynie dolegliwością, a również...
chrapanie
Chrapanie może oznaczać także przerwy w oddychaniu,...