Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera poinformował, że Denis Urubko, zgodnie ze swoimi przekonaniami dotyczącymi końca sezonu zimowego, postanowił opuścić Zimową Wyprawę na K2.
Jak tłumaczy organizacja, decyzja ta została zaakceptowana przez uczestników wyprawy, którzy nie widzieli dalszej możliwości współpracy z Denisem po jego samodzielnej próbie zdobycia wierzchołka.
Informację potwierdził na antenie TVN24 rzecznik wyprawy. Według Michała Leksińskiego udział Urubki w dalszej części ekspedycji zakończył się z dwóch powodów. Chodzi o jego przekonania na temat atakowania ośmiotysięcznika zimą (wyznaczył sobie termin do końca lutego) oraz o to, że zdawał sobie sprawę, że swoim zachowaniem postawił resztę ekipy w niekomfortowej sytuacji.
Przypomnijmy: w sobotę (24 lutego) Urubko bez poinformowania kierownictwa wyprawy samotnie ruszył w górę w celu samodzielnego zdobycia szczytu K2. Nie wziął ze sobą telefonu, nie było z nim kontaktu niemal dwie doby. Wrócił w poniedziałek (26 lutego) – nie zdobywając szczytu z powodu bardzo złych warunków atmosferycznych.
Denis Wiktorowicz Urubko (ros. Денис Викторович Урубко; ur. 29 lipca 1973 r. w Niewinnomyssku) to rosyjsko-kazachsko-polski wspinacz, himalaista i instruktor wspinaczki, były żołnierz armii Kazachstanu, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Miał obywatelstwo radzieckie, a następnie kazachskie; od 2013 r. ma obywatelstwo rosyjskie i od 2015 r. polskie.
Został pierwszym wspinaczem ze Współnoty Niepodległych państw, który w latach 2000–2009 jako piętnasty człowiek w historii zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników świata – tak zwaną koronę Himalajów – i jako ósmy na świecie dokonał tego bez użycia butli tlenowych. Łącznie wykonał 21 wejść na ośmiotysięczniki. Oprócz tego zdobył 10 szczytów siedmiotysięcznych i ma w swoim dorobku 34 wejścia solowe.
27 stycznia 2018 r. Denis Urubko, wspólnie z Adamem Bieleckim, Piotrem Tomalą i Jarosławem Botorem, przerwał Narodową Zimową Wyprawę na K2 i wziął udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, której celem była pomoc schodzącym ze szczytu Élisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Bielecki i Urubko, wspinając się w godzinach nocnych, dotarli do Revol i sprowadzili ją do obozu, a następnie z pomocą Botora i Tomali niżej do helikoptera. Dojście do Mackiewicza, z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe, nie było możliwe. Akcja ratunkowa odbiła się szerokim echem w polskich i zagranicznych mediach i została doceniona za bohaterstwo uczestników.
Dodaj komentarz