sztuczny mięsień

Ten mięsień unosi tysiąckrotnie cięższe rzeczy. Zobacz film

Opublikowano: 23 grudnia 2017

Inżynierowie z MIT, zainspirowani origami, opracowali mięśnie wykonane ze szkieletu z tworzywa sztucznego, pokrytego elastyczną osłoną podobną do skóry. Wewnątrz – w roli „mięśnia” – znajduje się płyn lub powietrze. Choć 2,6-gramowy mięsień jest w stanie podnieść 3-kilogramowy przedmiot, to „miękkie” roboty potrafią być również bardzo delikatne.

Jeszcze do niedawna inżynierowie często przyjmowali, że aby zapewnić robotom siłę i wytrzymałość, powinny być wykonywane z metalu oraz innych wytrzymałych materiałów. Najnowsze nurty robotyki skłaniają się raczej w kierunku miękkich, elastycznych części, aby np. urządzenia mogły poradzić sobie z dotarciem do trudno dostępnych miejsc lub mogły wchodzić w bezpieczne w interakcje z ludźmi.

Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi najnowszy wynalazek naukowców z MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory. Inżynierowie zainspirowani origami – japońską techniką składania papieru – opracowali sztuczne mięśnie wykonane ze szkieletu z tworzywa sztucznego, pokrytego elastyczną osłoną podobną do skóry. Stosując przy tym elektryczną pompę, można obniżyć ciśnienie wewnątrz „skóry”, co daje efekt podobny do skurczu mięśni. Skonstruowana w ten sposób maszyna może podnieść ciężar ponad tysiąckrotnie przekraczający jej masę. Możliwe jest delikatnie chwytanie przedmiotów bez ryzyka ich zmiażdżenia.

Naukowcy twierdzą, że „szkielet” mięśnia może być wykonany z rozmaitych materiałów.

Źródło: www.qz.com/www.popsci.com
Fot.: Shuguang Li/Harvard University, Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
robot Japonia
Android Kannon Mindar ma 195 cm wzrostu i waży ok. 6...