mężczyzna starzenie

Graficy z 18 krajów przerobili faceta 50+. Zobacz efekt

Opublikowano: 13 grudnia 2017

Serwis Senior Living przeprowadził eksperyment, w ramach którego graficy z całego świata przerobili w Photoshopie zdjęcie 55-letniego mężczyzny tak, by spełniał społeczne standardy jeśli chodzi o wygląd. Okazało się, że starzenie się nie jest rozumiane w każdym kraju tak samo.

“Aby zrozumieć, w jaki sposób postrzegamy osoby w wieku 55 lat i starsze na całym świecie, poprosiliśmy grafików z 18 krajów, aby wyretuszowali wizerunek mężczyzny zgodnie ze standardami ich kraju. W siedmiu z 18 krajów więcej niż jeden na czterech mieszkańców jest w wieku powyżej 65 lat” – czytamy na stronie serwisu.

Zadanie, jakie postawiono przed grafikami, było proste – każdy z nich miał tak zmienić wygląd modela tak, by jak najbardziej odpowiadał panującym w danym kraju oczekiwaniom odnośnie kanonów piękna i idealnego starzenia się.

Polski nie uwzględniono w tym zestawieniu, ale pojawiła się Ukraina. W porównaniu z wyjątkowo wymagającym ideałem z Argentyny czy USA, gdzie “w cenie” są m.in. tatuaże czy sześciopak na brzuchu, nasi wschodni sąsiedzi wypadli bardzo naturalnie.

Zmodyfikowany model męski był z reguły bardziej muskularny. Holenderski grafik powiedział: “Starzenie się z gracją, zgodnie z holenderskim postrzeganiem piękna, oznacza presję, by wyglądać zdrowo: zdrowe i pełne włosy, zdrowa skóra […] i proporcje ciała”.

Graficy z innych krajów europejskich, takich jak Włochy, Rumunia, Serbia i Hiszpania, częściej niż inni przedstawiali model męski z dodatkiem zarostu.

Eksperyment, że niektóre kraje, w szczególności Stany Zjednoczone, Argentyna, Republika Południowej Afryki i Peru, miały wyższe standardy dotyczące wyglądu mężczyzn w miarę starzenia się. Jednak niektórzy graficy zastosowali odwrotny efekt. Ukraina, Egipt i Filipiny zmodyfikowały modela, by wyglądał bardziej adekwatnie do swojego wieku – uczyniły go cięższym, dodały zmarszczek.

Według danych GUS ludność Polski liczy 38 mln 427 tys. osób. 19,9 proc. z nich (7 mln 648 tys.) to osoby w wieku poprodukcyjnym, czyli kobiety 60+ i mężczyźni 65+. Panów w wieku emerytalnym jest 2 mln 418 tys.

Młodszych Polaków – w grupie wiekowej 60-64 – jest ok. 2 mln 739 tys. Im grupa starsza, tym jest mniej liczna. Grupa 70-74 lata liczy 1 mln 254 tys. osób, a 75-79: 1 mln 128 tys. Niecały milion (865 tys.) to osoby w wieku 80-84 lata. Polaków w wieku podeszłym, czyli po 85 r.ż., jest 723 tys.

Na koniec 2016 r. żyło w Polsce 223 tys. osób w wieku 90+ i 4,9 tys. stulatków, zaś prognoza ludnościowa GUS z 2014 r. przewiduje, że w 2035 r. liczba osób mających 90 lat i więcej wyniesie już 387,8 tys., a stulatków będzie żyło w Polsce aż 20,7 tys.

Źródło: www.seniorliving.org

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
wypełniacz na bazie hydroksyapatytu wapnia
Radiesse 1,5 ml to innowacyjny wypełniacz na bazie hydroksya...
Implant zęba
Rozważając implanty zębowe, pamiętaj, że to nie tylko koszto...
Golenie miejsc intymnych
Golenie miejsc intymnych to czynność należąca w społ...
wypadanie włosów
Każdego dnia człowiek gubi od 50 do 150 włosów. Jest to zupe...
Dieta a kondycja skóry
Coraz więcej osób przywiązuje wagę do swojego wygląd...