Brytyjscy naukowcy twierdzą, że już 15 minut ekspozycji na obrazy szczupłych modelek sprawia, że bardziej podobają nam się chudsze ciała kobiet. Uczeni przypuszczają, że ciągła ekspozycja przez współczesne media na wychudzone modelki może trwale zmieniać zarówno męską, jak i kobiecą percepcję.
Czworo brytyjskich naukowców wybrało się na nikaraguańskie Wybrzeże Moskitów, gdzie nie ma prądu elektrycznego, więc mieszkańcy nie mają kontaktu ani z telewizją, ani z komputerami i internetem. Wyniki ich badań opisuje serwis medicalxpress.com.
Naukowcy poprosili 80 osób w różnym wieku i różnej płci, by na monitorze komputera “skompilowały” z dostępnych fragmentów ciało idealnej kobiety. Następnie badani przez 15 minut oglądali katalogi z modą. Części osób pokazano zdjęcia z wychudzonymi modelkami, a innym – katalogi z modelkami plus size. Następnie ponownie poproszono badanych o stworzenie ciała idealnej kobiety.
Okazało się, że ci, którzy oglądali standardowe katalogi, stworzyli przy drugiej próbie kobietę, która była chudsza od ideału z pierwszej próby. Osoby oglądające katalogi z modelkami plus size tworzyli zaś grubsze ideały.
Uczeni przypuszczają, że w bogatych i rozwiniętych krajach – czyli tam, gdzie ekspozycja jest ciągła i w telewizji oraz na komputerach oglądamy wychudzone kobiety, obrazy takie mogą długotrwale wpływać na postrzeganie ciała.
Medicalxpress.com już na początku lutego 2016 r. wskazywał na badania, w których naukowcy analizowali preferencje dotyczące masy ciała w odniesieniu do czasu spędzanego przed telewizorem mężczyzn i kobiet w Nikaragui w Ameryce Środkowej. Badania dotyczyły oceny grup o różnym stopniu dostępu do zachodnich mediów. Obejmowały osoby z obszaru miejskiego i wiejskiego, zarówno z dobrym dostępem do telewizji, jak i bardzo ograniczonym.
Stwierdzono, że w wiosce o minimalnym dostępie do mediów mieszkańcy preferują kobiety o najwyższym wskaźniku BMP (Body Mass Index), podczas gdy osoby mieszkające na obszarach miejskich preferowały chudsze panie.
Niezadowolenie z własnego ciała wśród dziewcząt i młodych kobiet w krajach zachodnich jest rozpowszechnione bardzo szeroko. Około 50 proc. nie akceptuje swojej figury, co nierzadko prowadzi do niskiej samooceny, depresji i zaburzeń odżywiania.
Więcej: www.medicalxpress.com
Dodaj komentarz