Jedzenie tylko dwóch posiłków dziennie, w tym śniadania, skuteczniej przyczynia się do chudnięcia niż częstsze jedzenie w małych ilościach – wynika z badania naukowców z Loma Linda University School of Public Health (USA)
Amerykańscy badacze we współpracy z kolegami z Czech doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród ponad 50 660 dorosłych w wieku 30 lat i starszych. Stan zdrowia i zmiany wskaźnika masy ciała (BMI) śledzono średnio przez 7-8 lat.
Naukowcy zaobserwowali, że cztery czynniki sprzyjały spadkowi masy ciała: spożywanie tylko dwóch posiłków dziennie, niejedzenie w nocy przez co najmniej 18 godzin od ostatniego posiłku, niepomijanie śniadania oraz zjadanie największego posiłku na śniadanie lub obiad (przy czym większe śniadanie było skuteczniejszym czynnikiem sprzyjającym chudnięciu).
Z tyciem najsilniej związane były: jedzenie więcej niż trzech posiłków dziennie – przy czym przekąski liczono jako dodatkowe posiłki oraz spożywanie najbardziej kalorycznego posiłku wieczorem (kolacja) – pisze PAP Nauka w Polsce.
Z kolei analiza przeprowadzona w 2016 r. przez Kristę A. Varady z Uniwersytetu Illinois w Chicago idzie jeszcze dalej – wykazała, że zmiana częstotliwości posiłków nie wpływa na zmianę masy ciała. W opracowaniu brano pod uwagę to, czy je się jeden, dwa czy trzy posiłki dziennie.
O tym, czy przybieramy na wadze, chudniemy lub utrzymujemy wagę, zależy całkowita liczba kalorii, jakie przyjmujemy i nasza aktywność fizyczna w ciągu całego dnia – pisze tvn24.pl.
Bez względu na to o jakiej porze jemy, jeśli przyjmujemy więcej kalorii niż potrzebuje nasz organizm, będzie on odkładał nadmiar w postaci tłuszczu.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, tvn24.pl
Dodaj komentarz