Na podstawie obserwacji stanu narządów wewnętrznych sztuczna inteligencja jest w stanie określić, jak długo będziemy żyć. Wyniki są porównywalne do oceny konwencjonalnych lekarzy.
Naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie znaleźli bowiem odpowiedź na zagadkę trapiącą niemal każdego człowieka. Jak długo będziemy żyć? Kiedy umrzemy? Okazuje się, że można to ustalić z 69-procentową skutecznością – na podstawie zdjęć naszych narządów wewnętrznych i specjalnego algorytmu używanego przez sztuczną inteligencję.
Do tej pory ocena wieku biologicznego człowieka i przewidywania dotyczące jego szacunkowej długości życia wymagały nie tylko dokładnych badań i sprawdzenia, w jakiej kondycji jest jego ciało oraz organy wewnętrzne, ale i sporej wiedzy medycznej, którą lekarze nabywają przez wiele lat praktyki zawodowej. Okazuje się jednak, że wcale nie jest ona konieczna, by ustalić, jak długo będziemy żyć – zauważa Radio Zet.
Australijczycy wykorzystali w tym celu tzw. technikę głębokiego uczenia się (deep learning) – powszechną w przypadku sztucznej inteligencji i wykorzystywaną m.in. przez Facebook do gromadzenia danych o użytkownikach. Dzięki równoległemu przetwarzaniu ogromnej ilości danych komputer jest w stanie rozpoznawać złożone procesy – w tym przypadku objawy chorób lub zmianę wyglądu organów pod wpływem różnych dolegliwości.
Według naukowców wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie może być szansą na wczesną diagnostykę wielu poważnych schorzeń.
Więcej: www.radiozet.pl
Dodaj komentarz